Frida Kahlo Legmélyebb Szimbólumai: 5 Festmény, Ami Mindent Elmond

frida kahlo törött oszlop

Miután egy korábbi cikkben megmutattam néhány történetet Frida Kahlo festményei mögött, majd elmerültem  Frida Kahlo és André Breton kapcsolatában arra gondoltam, hogy itt az ideje a képein megjelenő néhány szimbólum behatóbb megismerésére.

Frida Kahlo művészete szimbolikus gazdagságával, mély érzelmi töltetével és egyéni kifejezésmódjával a 20. századi művészet egyik ikonikus fejezetét képviseli.  Kahlo életének és érzelmeinek kulcselemei szimbólumokon keresztül keltek életre.

1. „Remény fája, maradj erős” (1946)

a remény fája frida kahlo
A remény fája 1946, Collection of Daniel Filipacchi (Paris, France)

Frida Kahlo ezen festménye a fizikai és érzelmi fájdalom, valamint a belső erő keresésének kifejezése. A kép két Fridát ábrázol: az egyik Tehuana viseletben áll, míg a másik törékenyen, vérző sebbel fekszik. A sebéből csöpögő vért visszhangozza a vörös ruha, amely az élni akarást és az erőt szimbolizálja, miközben a hold és a sivatag a magány és sebezhetőség érzetét erősítik.

Ez a festmény Kahlo gyógyulás iránti vágyát és az élet iránti elkötelezettségét mutatja be. A gyökerek a termékenység és a földdel való kapcsolódás szimbólumai, amelyek Kahlo mexikói identitását hangsúlyozzák.

A termékenység témája végigvonul Frida életművének egészén. Egyszer elmondta, hogy művészete részben a beteljesületlen anya vágyából fakad. Mivel nem tudott gyermeket szülni, megszülte az egész csillogó színes világot körülötte – a csodálatos kék házat (Casa Azul), amely ma múzeumaként szolgál, annak kertjét, sőt a főzés iránti szenvedélye is ezt a teremtést iránti vágyat tükrözte. 

2. Önarckép Leon Trockijnak ajánlva (1937)

önarckép trockijnak frida kahlo
Frida Kahlo, Self-Portrait Dedicated to Leon Trotsky, 1937; Oil on Masonite, 30 x 24 in.; National Museum of Women in the Arts, Gift of the Honorable Clare Boothe Luce;

Ez az önarckép egy személyes és politikai kapcsolat emléke. Kahlo hagyományos mexikói ruhát visel, ami a forradalmi művészek mozgalmára utal. A kezében tartott levél, amelyet Trockijnak ajánlott, a kapcsolatuk rövid, de jelentős időszakát idézi fel.

A festmény szimbolikája a mexikói népművészet „retablos” stílusára emlékeztet, amely áhítatos jeleneteket mutat be. Kahlo itt nemcsak személyes vonzalmát, hanem politikai hovatartozását is kifejezi.

önarckép trockijnak frida kahlo

Kinagyítva láthatjuk a levelet: „Leon Trockijnak, teljes szeretetemmel, 1937. november 7-én ajánlom ezt a festményt. Frida Kahlo, Saint Angel, Mexikó”. Ez a portré a pár titkos kapcsolatának a végén készült, a nyári hónapok után, amikor Kahlo „elefáradt” Trockijba.

Henry Ford Kórház (1932)

Kahlo egyik legszívszorítóbb műve, amely vetélésének fájdalmát és traumáját dolgozza fel. A kép közepén fekvő Fridát vörös erek kötik össze olyan szimbólumokkal, mint a magzat, az orchidea, a csiga, és egy orvosi gép. A csiga a lassúságot, míg az orchidea Diego Riverához fűződő kapcsolatát idézi. A gép a város ipari szelleméhez köti, ahol akkoriban tartózkodott.

A festmény nyers őszinteséggel ábrázolja Frida veszteségét és a fizikai fájdalmat, amelyet élete során folyamatosan viselt. Ez a mű a fájdalom univerzalitásáról és az élet törékenységéről szól.

A törött oszlop (1944)

frida kahlo törött oszlop
La columna rota (A törött oszlop) 1944, Museo Dolores Olmedo (Mexikóváros, Mexikó)

Ez a megrázó önarckép Frida fizikai állapotának drámai kifejezése. A gerinc helyén egy törött ionoszlop áll, amely az összetört testét és belső világát szimbolizálja. A szögek, amelyek a testét átszúrják, Krisztus szenvedéseire utalnak.

1925-ben a 18 éves Kahlo egy villamosbalesetben szenvedett, aminek következtében eltört a gerincoszlopa, sok más súlyos sérülés mellett. A festmény Kahlót ábrázolja gerincműtét után.

Két nagy baleset történt az életemben. Az egyik a vonat volt, a másik Diego. Diego volt messze a legrosszabb.

A mű egyszerre vallási és személyes szimbólumokkal dolgozik, miközben Frida erőfeszítéseit mutatja be, hogy kifejezze a fájdalmát és kitartását.

A busz (1929)

A busz, 1929, Dolores Olmedo Collection, Mexico City, Mexico

Ez a festmény Frida életét megváltoztató buszbaleset előtti pillanatot ábrázolja. A mű realista stílusban mutatja be az utasokat, akik különböző társadalmi osztályokat képviselnek. Kahlo soha nem ábrázolta magát a baleset pillanatában, de ezzel a festménnyel megörökítette a tragédia előtti nyugalmat.

Balról jobbra egy háziasszony tartja a bevásárlókosarát, egy kékgalléros srác az overálban, egy mezítlábas indiai anya, aki eteti a babáját, egy kisfiú néz körül, egy üzletember a pénzes táskáját tartja és egy fiatal lány ami lehet maga Frida. rida ezen a festményen szimpátiáját fejezte ki a társadalomból kiszorultak iránt. Madonna-szerűnek festette az indiai anyát, a kék szemű gringó pedig a kapitalisták reprezentációja.

Kahlo narratív stílusának és társadalmi tudatosságának kiváló példája. A baleset által okozott traumák és következmények egész életére kihatottak, és művészetének egyik alapvető témájává váltak.

Frida Kahlo művészete nemcsak önkifejezés, hanem egyedülálló betekintés az emberi lét törékenységébe és erejébe. A fenti festmények szimbolikája olyan univerzális érzelmeket és élményeket ragad meg, mint a fájdalom, a veszteség, a remény és a kitartás. Ezek az alkotások a mai napig hatással vannak mind a művészettörténészekre, mind a nagyközönségre, bizonyítva Kahlo örökségének időtálló erejét.

Vonz Frida stílusa?

Djeco - Design by Művészeti műhely - Virágdíszben - Inspired by Frida Kahlo - Coyoacán

Akkor neked találta ki a Djeco a 3D papír készlet | Virágdíszben, Coyoacán elnevezésű kreatív játékot. 

Djeco Inspired by Frida Kahlo készlet egy izgalmas, kreatív kihívás minden kis  és nagy művész számára. A szett lehetővé teszi, hogy a gyerekek megismerkedjenek a híres mexikói festőnő, Frida Kahlo egyedi stílusával, és saját műalkotásokat hozzanak létre az ő inspirációja nyomán. Ha szereted, hogy gyermeked a digitális világból kiszakadva aktívan használja a fantáziáját és kézügyességét, akkor ez a készlet tökéletes választás.