Napi art percek | Sonia Delaunay, az absztrakt királynője

Sonia Delaunay

AZ ABSZTRAKT KIRÁLYNŐJE👸
Nem más, mint Sonia Delaunay, született Sarah Stern.

20 évesen érkezett az ukrán származású művésznő Párizsba, ahol hamarosan férjhez ment, mindjárt kétszer is, először egy galéria tulajdonosához (érdekből, mit tagadjuk, nem akart visszamenni Oroszországba, a férfi pedig így tudta elrejteni homoszexualitását), másodszor Robert Delaunay-hoz.

Párizsban találkozott Robert Delaunay-val, aki nemcsak életének szerelme, hanem alkotótársa is lett. Együtt fejlesztették ki az Orphizmus néven ismert művészeti irányzatot, amely a szín és forma kapcsolatának újragondolásán alapult. Az Orphizmus a kubizmus geometriai elemeit és a szín dinamikus használatát egyesítette, így a festmények szinte vibráló ritmust és mozgást sugalltak.

sonia_delaunay_portre-miniart

ORFIZMUS

A stílus, amit ők ketten megalapítottak. Folyamatosan kísérleteztek a fauvizmussal, szürrealizmussal, kubizmussal, végül kiállították saját, egyedi esztétikájukat, melyet Guilliame Apollinaire orfizmusnak nevezett el.

Az izmus ihletője egy paplan volt, melyet Sonia kisfiának varrt.

paplan Sonia Delaunay

Sonia Delaunay különösen a színek harmóniájának és kontrasztjának kutatásában jeleskedett. Az 1910-es években készült munkái, például az „Electric Prisms”, kiemelkedő példái annak, hogyan használta a színeket érzelmek és ritmusok kifejezésére.

Az Elektromos prizmák, 1914, a modernitás költészetét ünnepli, a Boulevard Saint Michel-en sétálók sziluettjeinek elektromos prizmája. Az utcai lámpák izzóit jelképező koncentrikus körök a prizma összes színeit tartalmazzák.

elektromos prizmák Sonia Delaunay
Electric Prisms, 1914
Sonia Delaunay, Rythme, 1938
Sonia Delaunay, Rythme, 1938

Delaunay nemcsak festőként, hanem textiltervezőként és divattervezőként is úttörő szerepet játszott. Az 1920-as években saját divatcéget alapított, amelyben absztrakt mintákat alkalmazott ruhákon, kiegészítőkön és szöveteken. Az avantgárd esztétikát beemelte a hétköznapok világába, ezzel áthidalva a képzőművészet és az alkalmazott művészet közötti határt.

Sonia Delaunay Casa Sonia kreációit viselve, Madrid, 1920 körül
ruhaterv
kleopátra jelmez

Figyelemreméltó projektek:

  • Textiltervek: Sonia számos textiltervet készített, amelyek vibráló színek és geometrikus formák kombinációjából álltak.
  • Autók és bútorok: Sonia még egy Citroën autót is dekorált a saját absztrakt stílusában, bizonyítva, hogy az Orphizmus bárhol érvényesülhet.
  • Színházi díszletek: Színpadtervezőként is dolgozott, ahol a színek és formák dinamikáját új módon hasznosította.

Sonia azt mondta, hogy minden hatással van rá, a költészet, a zene, a történelem, és ezek együtt absztrakt festményekké állnak össze benne.

Férje halála utan (1941) 10! évig nem festett, csak férje örökségének népszerűsítésén dolgozott.

🎉1964-ben Sonia Delaunay lett az első élő női művész, akinek munkáiból retrospektív kiállítást rendeztek a Louvre-ban. Ez a mérföldkő nemcsak az ő zsenialitását, hanem a női művészek helyzetének lassú, de biztos elismerését is szimbolizálta.

🎶Fia, Charles társalapítója annak a Hot Club de France-nak, amely a jazzt az egekbe emelte Franciaországban. Ő írta az első Jazz diszkografiát is, amit számtalan nyelvre fordítottak le.

Sonia saját tervezésű ruhájában, Madrid 1918 Forrás: wikimedia